گفتگو با سعید قاسمی نژاد از فعالان دانشجویی در خصوص بازداشتهای اخیر
23.11.09

به تازگی تعدادی از دانشجویان لیبرال دانشگاه های ایران بازداشت شدند و این بازداشت ها با بازداشت دیگر فعالین دانشجویی هم زمان بود که نگرانی های بسیاری را نسبت به وضعیت این دانشجویان به وجود آورده است. در همین زمینه با سعید قاسمی نژاد سخنگوی دانشجویان و دانش آموختگان لیبرال دانشگاه های ایران مصاحبه ای انجام داده ایم.
آقای قاسمی نژاد، لطفا درباره فعالیت های گروه دانشجویان و دانش آموختان لیبرال دانشگاه های ایران توضیح دهید. با توجه به این اخیرا تعدادی از اعضای گروه بازداشت شده اند، به نظر شما آیا فعالیت های این دانشجویان و دانش آموختگان می توانسته عامل بازداشت آن ها بوده باشد.

دانشجویان و دانش آموختگان لیبرال دانشگاههای کشور پیش از هر جیز یک گروه فکری هستند که عمده فعالیتهایشان فعالیتهای مطالعاتی و تئوریک است، فعالیت سیاسی انها هم در چارچوب قانون و مسالمت امیز بوده است و به اعلام حمایت از اقای کروبی در زمان انتخابات و حمایت از جنبش سبز و رهبری ان پس از انتخابات محدود بوده است.از این منظر بازداشت اعضای دانشجویان و دانش اموختگان لیبرال غیرقانونی و فاقد دلایل محکمه پسند است. ما در حال حاضر بیش از هر چیز نگران سلامت بچه ها هستیم خصوصا اقای مهرداد بزرگ که از ناراحتی حاد ستون فقرات رنج می برند.


- آیا نزدیک شدن به 16 آذر و روز دانشجو، می تواند عامل افزایش فشار بر فعالین دانشجویی باشد؟1

اگر منظور شما از عاملیت نزدیکی 16آذر در بازداشت ها از نگاه دولت آقای احمدی نژاد است، بله می تواند این گونه باشد. دولتی که در زیرزمین وزارت کشور طرح ریزی شده باشد، قطعا تصورش از اعتراضات شکل مشابهی دارد.

اما مساله بسیار مهم که دولت آقای احمدی نژاد از آن سرسری می گذرد این است که تشت بی آبرویی این دولت از بام افتاده است و دیگر گروه های اپوزیسیون و یا فعالین دانشجویی نیستند که اعتراضات را هدایت می کنند. بلکه توده های مردم به دنبال رای خود هستند. تقلب در انتخابات، آن هم با آن وضوح، و سپس صحبت های آقای احمدی نژاد باعث به وجود آمدن حس تحقیر و تمسخر در مردم شد که اعتراضات خیابانی پاسخی به آن احساس بود.


- با توجه به این شرایط احتمال افزایش شمار بازداشت شدگان را ونه یش بینی می زنید؟1

احتمال بازداشت افراد بیشتری از فعالین دانشجویی وجود دارد. دولت اقای احمدی نژاد و حامیان نظامی امنیتیش نشان داده اند که برای سرکوب حد و مرزی نمی شناسند به همین دلیل می توان حدس زد که حکومت می کوشد تمامی فعالین دانشجویی را یا بازداشت یا خانه نشین کند.

- به عنوان یک صاحب نظر، نتیجه این نوع برخورد ها را می دانید؟1

نتیجه این دستگیری ها تنها فعال شدن بخش هایی از دانشجویان است که پیشتر کمتر به فعالیت های سیاسی بها می داده اند. این امر باعث سیاسی تر شدن فضای عمومی دانشگاه خواهد شد و طرح دولت برای سرکوب و پایان بخشیدن به اعتراضات نتیجه کاملا معکوس خواهد داد.به باور من 16 اذر پیش رو دانشجویان پاسخ کوبنده ای به عوامل ارتجاع خواهند داد.

تنظیم و مصاحبه : علیرضا فیروزی - مسئول واحد نشریه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران


منبع خبر : خبرگزاری هرانا
 

HOME