درخواست خانواده های زندانیان از دادستان: تلفن های بند ۳۵۰ اوین را وصل کنید
پنجشنبه 25 شهریور 1389

 وجود مراجعه های مکرر جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ در هفته اخیر به دادستانی تهران و اعتراض شان به قطع تماس های تلفنی این بند ،همچنان زندانیان این بند از تماس با خانواده هایشان محرومند.

به گزارش خبرنگار کلمه، دو ماه است که از قطع تماس های تلفنی زندانیان این بند که بیشترشان از زندانیان سیاسی حوادث پس از انتخابات هستند می گذرد این قطع تماس همزمان با انتقال ۱۷ زندانی سیاسی این بند که به خاطر اعتراض به رفتارهای توهین آمیز ماموران و شرایط نامناسب این بند به سلول انفرادی منتقل شده و دست به اعتصاب غذا زده بودند رخ داد و تاکنون نیز ادامه دارد .

مسوولان دادستانی نیز هربار در پاسخ به اعتراض خانواده ها مبنی بر این قطع تماس بی دلیل پاسخ های متناقضی در این باره به آنها می دهند .

مسوولان گاهی به خانواده ها وعده می دهند به زودی تلفن ها وصل می شوند و بار دیگر هم بهانه هایی دیگر می آورند مثلا به خانواده ها می گویند مشکل مخابراتی وجود دارد و به زودی رفع می شود یا اصلا قطع تماس ها یا وصل شان به دادستانی تهران ارتباطی ندارد.

خانواده ها که از شنیدن این جمله های تکراری خسته شده اند و نمی دانند کدام یک از آنها واقعیت دارد.دیروز نامه ای را مبنی بر اعتراض به تداوم قطع تلفن های این بند نوشتند و به مراجع قضایی از جمله دادستانی تهران تحویل دادند . برخی از خانواده ها که تنها راه تماس شان با عزیزان شان همین تماس ها ی کوتاه یک یا دودقیقه ای است در این نامه از دادستان تهران خواستند که هر چه سریع تر نسبت به وصل تلفن های این بند اقدام کند .

تاکنون این پی گیری ها بی ثمر بوده و اکنون ارتباط زندانیان با خانواده هایی که در شهر تهران به سر می برند به ملاقاتهای هفتگی محدود شده است . آن دسته از خانواده ها هم که در شهرستان زندگی می کنند، تا هفته ها از زندانی های خود بی خبرند ،چرا که بسیاری از آنها امکان سفر هفتگی به تهران را ندارند .این بی خبری دائمی به خصوص برای والدین سالخورده زندانیان و کودکان خردسال آنان موجب نگرانی شدید و حتی بروز بیماری های روحی و روانی شده است.

زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ نیز بارها به قطع تماس تلفنی شان اعتراض کرده اند. اما هربار پاسخ متفاوتی را از مسوولان بویژه بزرگ نیا ،رییس بند ۳۵۰ شنیده اند . آنها گاهی رو به زندانیان می گویند که وزارت اطلاعات اجازه وصل مجدد تلفن ها را نمی دهد و قصد دارند شرایط بند امنیتی ۲۰۹ را بر این بند نیز حاکم کنند. گاهی هم پاسخی متفاوت به زندانیان می دهند و از آنها می خواهند که طی تعهد نامه کتبی از رفتارهای گذشته شان مثل اعتراض به شرایط نامناسب زندان و اعتصاب غذا عذر خواهی کنند تا تلفن ها وصل شود .

تقاضایی که هر بار با مخالفت زندانیان این بند مواجه می شود .خانواده زندانیان سیاسی و زندانیان این بند از دادستان تهران می خواهند که هر چه زودتر امکان تماس تلفنی زندانیان را فراهم کند و ده ها خانواده را از نگرانی برهاند .
 

HOME