مرتضوی‌ مهم‌ترین متهم پرونده کهریزک است
سه شنبه 23 شهریور 1389

جعفری دولت‌آبادی ضمن پرهیز از اعلام نام همه افراد مورد اتهام در وقایع کهریزک شاخص‌ترین فرد این پرونده را دادستان سابق تهران معرفی کرد و افزود ما تلاش می‌کنیم از معرفی متهمین تا صدور رای دادگاه خودداری کنیم.

دادستان عمومی و انقلاب تهران در مصاحبه با رادیو گفت‌و گو در پاسخ به سوالی درباره پرونده متهمین کهریزک گفت: افراد درگیر در این پرونده که مسئولیت قضایی داشته‌اند در حال حاضر به حال تعلیق درآمده‌اند و رسیدگی قضایی به عملکرد آنها پیگیری می‌‌شود. جعفری دولت‌آبادی ضمن پرهیز از اعلام نام همه افراد مورد اتهام در وقایع کهریزک شاخص‌ترین فرد این پرونده را دادستان سابق تهران معرفی کرد و افزود ما تلاش می‌کنیم از معرفی متهمین تا صدور رای دادگاه خودداری کنیم و این نامی هم که اشاره شد از آنجایی است که بسیاری از رسانه‌ها پیش از این به نام ایشان اشاره‌ کرده‌اند.

دادستان تهران درباره ادامه اشتغال برخی متهمین حادثه کهریزک در دستگاه‌های دولتی تصریح کرد: وظیفه ما فقط رسیدگی به تخلفات انجام شده در دوره تصدی سمت قضایی این افراد است و درباره مسئولیت واگذار شده به ایشان باید از دولت سوال کنید.

معاون حقوقی و قضایی سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت: از دیدگاه ما رسیدگی به پرونده كهریزک به اتمام رسیده و این پرونده طبق روال سایر پرونده‌ها در حال ارسال به دیوان عالی كشور برای تجدیدنظر است.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمد مصدق درباره آخرین وضعیت پرونده حادثه بازداشتگاه كهریزک، اظهار داشت: از دیدگاه ما رسیدگی به پرونده كهریزک به اتمام رسیده و این پرونده طبق روال سایر پرونده‌ها، در حال ارسال به دیوان عالی كشور برای تجدیدنظر است.

وی درباره زمان تعیین تكلیف نهایی این پرونده تصریح كرد: در این رابطه هیچ‌گونه پیش‌بینی نمی‌توانیم انجام دهیم؛ زیرا این پرونده نیز مانند سایر پرونده‌ها در نوبت رسیدگی قرار می‌گیرد.

به گزارش آفتاب، حجت‌الاسلام مصدق افزود: بر اساس مقررات آیین دادرسی كیفری تا پیش از قطعی شدن حكم قضایی، به‌دلیل احتمال تبرئه متهمان امكان اطلاع‌رسانی درباره افراد موضوع حكم وجود ندارد.

وی با اشاره به شروع روند رسیدگی به این پرونده با دستور و تأكید رهبر معظم انقلاب اسلامی خاطرنشان كرد: رسیدگی دقیق به این پرونده از نیروی انتظامی و نیز كسانی‌كه در این حادثه مظلوم واقع شده‌اند، جبران حیثیت می‌كند و برخی اظهارات مبنی‌بر تضعیف پلیس در صورت محكومیت افرادی از نیروی انتظامی، در واقع حرف‌های دشمن است.

معاون حقوقی و قضایی سازمان قضایی نیروهای مسلح ادامه داد: در هر مجموعه‌ای امكان خطا از سوی عده‌ای وجود دارد و بدن شک مجازات 5 یا 6 نفر از نیروی انتظامی به‌معنای زیرسؤال بردن اقدامات ارزشمند پلیس نیست.

حجت‌الاسلام مصدق درباره دیدگاه اولیای دم جان‌باختگان حادثه كهریزك مبنی بر غفلت از مسببان و عاملان اصلی این حادثه اظهار داشت: این موضوع را باید از خود آنها پرسید اما این عزیزان به صراحت در مصاحبه‌های مختلف از روند دادرسی و كیفیت رسیدگی به پرونده ابراز رضایت كرده‌اند و به نظر بنده، درباره وضعیت رسیدگی هر دو طرف دعوی راضی هستند.

وی در پایان خاطرنشان كرد: لازم است از رئیس محترم قوه قضائیه به‌دلیل توصیه برای رسیدگی قضایی به پرونده حادثه بدون توجه به هیچ‌گونه موضوع جنبی، تشكر كنیم و در حقیقت نحوه رسیدگی به این پرونده در سازمان قضایی نیروهای مسلح همین‌گونه بوده است.

HOME