تشدید محدودیت های امنیتی پیرامون میرحسین موسوی

دوشنبه 22 شهریور 1389

دایره محدودیت ها ی امنیتی برای میرحسین موسوی در هفته های اخیر و هم زمان با حمله به منزل مهدی کروبی و مراجع به شدت افزایش یافته است. این برخوردها از چهار هفته پیش و در روز دیدار جمعی از روزنامه نگاران با وی به صورت جدی تر از قبل کلید خورد و پس از آن در برخورد با اقشار و شخصیت های مختلف که قصد ملاقات با موسوی را داشتند، ادامه یافت.

به گزارش کلمه حدود چند هفته است که ماموران امنیتی دولت محمود احمدی نژاد از حضور مردم و شخصیتها در دفتر میرحسین موسوی جلوگیری می کنند و مراجعین را بازداشت و پس از ساعتها بازجویی رها می کنند ویا انها را به بازداشتگاه برده و تعهد کتبی برای عدم مراجعه مجدد می گیرند.

این مساله اولین بار در روز دیدار جمعی از خبرنگاران با موسوی رخ داد. آن روز یک خودروی ون متعلق به نیروهای امنیتی با استقرار در مقابل دفترموسوی تک تک خبرنگارانی را که قصد ورود به محل دفتر وی برای ملاقات را داشتند بازداشت و پس ازانواع توهین ها و بازجویی های چند ساعته و برخی پس از اجبار به دادن تعهد آزاد شده اند.

در روزهای بعد نیز که نیروهای امنیتی استقرار دایمی در نزدیک دفتر موسوی پیدا کردند با خانواده شهید کیانوش آسا که برای دیدار با موسوی از کرمانشاه به تهران آمده بودند، برخورد مشابهی کردند و ضمن ساعتها بازجویی و تهدید از دیدار آنها با موسوی جلوگیری شد. این برخوردها در روزهای بعدی نیز با برخی از مراجعه کنندگان دفتر موسوی تکرار شده است.

این فشار ها درست از هنگامی که به دلایل گوناگون از جمله تهدیدات کم سابقه ی بیگانه و لجاجت ها و بی قاعدگی های متحجرین و منافقین جدید حاکم بر دولت زمزمه هایی مبنی بر وحدت و همگرایی مردم در کشور به گوش می رسید افزایش یافته است.

اگر چه از همان ابتدا طرح مساله ی همگرایی برای مقابله با مشکلات کشورمان با تردید هایی جدی مواجه بود و تفاوت سخن و عمل مسوولان نیز بر این تردید ها می افزود اما آگاهی از شرایط خطیر کشورمان و نیز برای قرار نگرفتن در سناریوی منافقین حاکم بر دولت که قصدشان منحرف کردن اذهان مردم از ا‍شفتگی های اداره کشور و ارتزاق از فضای بحرانی و امنیتی بود از رسانه ای کردن این اتفاقات خود داری شد.

پیش از این نیز هراس دولتیان از طرح هر چند کمرنگ و شاید ظاهری “همگرایی مردم” برای مقابله با تهدیدات اقتصادی داخلی و سیاسی بین المللی دراین جمله ی احمدی نژاد خود را نشان داد که گفته بود: “عده ای تصور می .کنند کار فتنه گران تمام شده و باید دولت را مورد هجمه قرار دهند”.

فردای اظهار نظر احمدی نژاد نیز مصلحی متصدی وزارت اطلاعات این دولت در قامت «خبر ویژه نویس کیهان» و نه یک «متخصص زبده امنیتی» ظاهر شد و با تکرار سخنان جنتی کمک یک میلیارد دلاری به آنچه که سران فتنه ‌ می خواند از سوی برخی کشورها را واقعیت دانست و گفت : “بلکه می‌توانید بالاتر از آن را نیز حساب کنید!”.

همه ی این اظهار نظر ها و از همه مهمتر حملات سازماندهی شده ی اوباش به منزل حجت الاسلام والمسلمین کروبی به روشنی این پیام را منتقل می کرد که نفع کسانی که تظاهرات و اعتراضات مسالمت آمیز مردمی را به خشونت می کشیدند همچنان در بحرانی نگه داشتن و امنیتی کردن فضای جامعه است. شاید به همین دلیل این گروههای امنیتی دیروز هم در جهت اعمال محدودیت های جدید از دیدار جمعی از فعالان سیاسی با میرحسین موسوی جلوگیری کردند و حتی حبیب صادقی از هنرمندان متعهد کشور را بازداشت و از محمدرضا خاتمی بازجویی خیابانی کردند.

برخی ازناظران سیاسی، استاندارد دوگانه در برخورد با منتقدان را ناشی از عدم صداقت حاکمیت با مردم و نوعی فریب در طرح های ادعایی می دانند و برخی دیگر دولتیان را که بیشترین سود از فضای غبار الود کشور می برند و گزینه ترجیح منافع ملی بر شخص و جناح را خصوصا در شرایط خطیر کنونی مساله ای اساسا بلاموضوع می دانند، مانع حل شدن مشکلات کشور از جمله دلجویی از اسیب دیدگان انتخاباتی و بازگشت حاکمیت مردم به کشور می دانند.

به هر حال افزایش محدودیت های امنیتی جدید بر میرحسین موسوی جدا از هر انگیزه ای واقعیتی است که ممکن است نتیجه ی ظاهری آن محدودیت ارتباط میرحسین با مردم باشد اما قطعا پیامد آن کند شدن حرکت جنبش برای بازگشت به آرمانهای مردم نخواهند بود. به نظر می رسد هفته های آینده آبستن بسیاری از اتفاقات خواهد بود

 

خبرگزاری هرانا

HOME