دبيركل كانون صنفي معلمان در كلاس درس دستگير شد

 27/01/1386 

تهران- خبرگزاري كار ايران

علي اكبر باغاني، دبيركل كانون صنفي معلمان، صبح امروز در كلاس درس دستگير شد.
به گزارش "ايلنا"، امروز ساعت 9:30 سه نفر از ماموران با لباس شخصي به مدرسه راهنمايي "رشد" واقع در منطقه 7 تهران مراجعه كرده و دو نفر از آنها در حياط مدرسه مستقر شده و يك از نفر ماموران مستقيماً به كلاسي كه "باغاني" در حال برگزاري امتحان از دانش‌‏آموزان بود, رفته و با نشان دادن برگه‌‏اي به عنوان حكم جلب، وي را دستگير كرده و از مدرسه بردند.
چنين امري در محيط‌‏هاي آموزشي بي‌‏سابقه است و معمولاً مسائل قضايي معلمان يا دانش‌‏آموزان به صورت محرمانه و از طريق حراست اداره انجام مي‌‏شود. در چنين مواردي متهم به صورت محرمانه به اداره احضار و اقدامات قانوني صورت مي‌‏گيرد تا حرمت محيط‌‏هاي آموزشي و معلمان حفظ شود.
دستگيري "باغاني" در مدرسه بدون هماهنگي با مدير و در مقابل چشم دانش‌‏آموزان از نظر فرهنگيان اين مدرسه, ضربه‌‏اي به منزلت معلمان است.
شايان ذكر است؛ علي‌‏اكبر باغاني 23 اسفندماه 85 همراه با 5 نفر از اعضاي هيات مديره كانون دستگير و روز هشتم فروردين‌‏ماه آزاد شده بود.
در حال حاضر 6 نفر از اعضاي هيات مديره كانون صنفي معلمان كه در تاريخ‌‏هاي 22 و 25 فرودين‌‏ماه به معاونت امنيت دادسراي تهران احضار شده بودند, براي ادامه تحقيقات بازداشت و به زندان اوين منتقل شدند.
اين افراد شامل حميد پوروثوق, نايب رييس كانون, سيدمحمود باقري, محمدتقي فلاحي, علي‌‏اصغر منتجبي, محمدرضا رضايي و عليرضا اكبري نبي هستند.
همچنين يكي از معلمان كرج به نام "اسدي" نيز در هفته جاري احضار شده است.
معلمان خواستار اين موضوع هستند كه برخوردهاي انتظامي و امنيتي متوقف و پروژه مطالبات معلمان در دولت و مجلس مورد بررسي قرار گيرد.
خواسته اصلي معلمان اجراي لايحه مديريت خدمات كشوري كه پيش از اين به تصويب مجلس رسيده, عزل وزير آموزش و پرورش, آزادي معلمان در بند و عذرخواهي دولت از ضرب و شتم و هتك حرمت معلمان در جريان حوادث روز 23 اسفندماه است.
در حمايت از فرا‌خوان كانون صنفي معلمان كشور؛
معلمان مناطق غرب كشور از حضور در كلاس‌هاي درس خوداري كردند

در حمايت از فرا‌خوان كانون صنفي معلمان كشور جمعي از معلمان مناطق غرب كشور روز 26 و 27 فروردين سال جاري از حضور در كلاس‌هاي درس خود‌داري كردند.
مسعود كرد‌پور، دبير آموزش و پرورش، در گفت‌‏وگو با خبر‌نگار "ايلنا" در سنندج، گفت: در حمايت از فرا‌خوان كانون صنفي معلمان ايران مبني بر اعتصاب معلمان كشور براي عدم حضور در كلاس‌هاي درس فرهنگيان مناطق غرب كشور از جمله شهر‌هاي سنندج، مريوان، سقز و بوكان به صورت پراكنده در اين اعتصاب شركت كرده و از حضور در كلاس‌هاي درس خود‌داري كردند.
وي ادامه داد: اين اعتصاب در حمايت از خواسته‌هاي صنفي معلمان كشور و اجراي قانون خدمات كشوري و آزادي معلمان دستگير شده كه در تجمعات قبلي در مقابل مجلس شوراي اسلامي امروز نيز ادامه خواهد داشت.
اين روزنامه‌نگار گفت: انگيزه كلي كانون صنفي معلمان تنها بحث حقوق و مزاياي معلمان نيست، بلكه وضع عمومي آموزش و پرورش در خصوص دانش‌آموزان و معلمان و همچنين محتواي آموزشي است.
داود روحاني، يكي ديگر از معلمان شهر سنندج گفت: در حقيقت انگيزه كلي معلمان حقوق و مزاياي معلمان نيست؛ بلكه هدف‌هاي بالاتري داريم كه مي‌توان به وضع عمومي آموزش و پرورش و عدم فضاي كافي آموزشي اشاره كرد.
وي بيان كرد: آموزش‌ها در حال حاضر هدف‌هاي جامعه را بر‌آورد نمي‌كند به عنوان مثال شركت گاز، راهنمايي و رانندگي و..... خود به نحوي آموزش مي‌دهند كه اين عمل مربوط به آموزش و پرورش است.
وي در پايان گفت: اعتصاب ديروز و امروز معلمان به عنوان همدردي با معلمان دستگير‌شده است و تا رسيدن به خواسته‌هاي به حق خود و آزادي همكارانمان اين اعتصابات ادامه خواهد داشت.
تعدادي از معلمان شهرستان اسلامشهر در كلاس‌‏هاي درس حاضر نشدند
رييس آموزش و پرورش شهرستان اسلامشهر: تحصن معلمان غيرقانوني است

تعدادي از معلمان شهرستان اسلامشهر در اعتراض به وضع معيشتي و منزلتي معلمان و عدم اجراي قانون نظام هماهنگ پرداخت امروز از رفتن به كلاس‌‏هاي درس سر باز زدند.
به گزارش "ايلنا"، در ادامه اعتراض‌‏هاي سراسري معلمان در روزهاي 26 و 27 فروردين در اعتراض به عدم اجراي قانون نظام هماهنگ پرداخت، تعدادي از معلمان در شهرستان اسلامشهر از رفتن به كلاس‌‏هاي درس در مدارس پسرانه امتناع كردند.
بر اساس اين گزارش، يكي از معلمان كه حاضر به حضور در سر كلاس درس نشده بود، گفت: اكثر مدارس مقاطع راهنمايي و دبيرستان در اين اعتراض دسته‌‏جمعي شركت كرده‌‏اند و در نيمي از مدارس معلمان به طور مطلق از حاضر شدن بر سر كلاس درس خودداري كرده‌‏اند.
وي افزود: ما اعتراض داريم كه چرا بايد يك انباردار در شركت نفت يك ميليون تومان حقوق بگيرد اما يك معلم با مدرك ليسانس بالاترين سقف دستمزدش 375 هزار تومان باشد. مگر قرار نيست پول نفت به طور يكسان ميان اقشار مختلف جامعه تقسيم شود.
اين معلم معترض تصريح كرد: دولت نهم نام مهرورزي را يدك مي‌‏كشد اما تاكنون تنها توبيخ و عدم توجه به خواسته‌‏ها نصيب معلمان شده است.
وي گفت: رييس آموزش و پرورش اسلامشهر گفته است معلماني كه امروز در سر كلاس درس حاضر نشدند، حق حضور در مدارس را ندارند و مديراني كه اين دستور را ناديده بگيرند، توبيخ مي‌‏شوند. آيا اين نوع برخورد با يك تحصن صنفي درست است؟
اين دبير آموزش و پرورش ادامه داد: رييس آموزش و پرورش شهرستان توانسته است با جلب نظر بعضي از انجمن‌‏هاي اوليا و مربيان طوماري را آماده كند كه چرا معلمان در مدارس حاضر نيستند. من به آن اوليا مي‌‏گويم كه آنها از وضعيت ما بي‌‏خبرند. اگر معلمان تامين باشند، در امر آموزش و پرورش انگيزه بيشتري خواهند داشت. شايد خود آنها هم كارمند باشند و از اجرايي شدن لايحه نظام هماهنگ پرداخت منفعت ببرند.
وي گفت: رييس آموزش و پرورش با زبان تهديد ما را به حراست دعوت كرده و مي‌‏گويد تحصن شما صنفي نيست، سياسي است و چه بسا دست بيگانگان در كار باشد. كدام دست بيگانه؟ بيگانه كسي است كه دغدغه‌‏هاي وطني نداشته باشد، نه معلمي كه در حين تدريس مي‌‏سوزد اما به فكر ساختن است.
بر اساس اين گزارش، ابراهيم خليلي، رييس آموزش و پرورش شهرستان اسلامشهر، در گفت‌‏وگو با خبرنگار "ايلنا"، گفت: در تحصن معلمان اسلامشهر تنها 4 يا 5 مدرسه همراهي كردند. اين تحصن غيرقانوني است و سازماندهي‌‏كننده آن مشخص نيست و معلوم نيست كه معترضان زير علم چه كسي سينه مي‌‏زنند.
وي افزود: تعدادي از اوليا اعتراض كرده‌‏اند كه چرا معلمان سر كلاس نمي‌‏روند. آنها شكايت‌‏نامه‌‏اي را براي ما نوشته‌‏اند و من اين مساله را با مقامات مسوول بالاتر در ميان مي‌‏گذارم. آنها حق دارند شكايت كنند و مدعي‌‏العموم باشند.
خليلي گفت: اين تجمع برخلاف اصول 19 و 33 آيين‌‏نامه تخلفات اداري است كه در آن به تجمع غيرقانوني و اعمال فشار گروهي براي نيل به اهداف غيرقانوني و شايعه‌‏پراكني به طور مشخص اشاره شده است.
وي تصريح كرد: در قانون آمده است كه اگر معلمان نمي‌‏خواهند درس بدهند، نبايد در مدارس بمانند و بايد به خانه‌‏شان بروند. دانش‌‏آموزان حقوقي دارند و ما نمي‌‏توانيم براي رسيدن به حق خودمان، حقوق ديگران را زير پا بگذاريم.

HOME