جلوگیری از دفن جسد یک شهروند بهایی پس از تخریب قبرستان منطقه
29.11.09

کمیته گزارشگران حقوق بشر - جسد پوران بهرام‌پور شهروند بهایی ساکن ویلاشهر که در تاریخ 5 آذرماه در بیمارستان منتظری شهر نجف‌آباد درگذشت تا این لحظه همچنان در سردخانه بیمارستان نگهداری می‌شود و از تحویل آن به خانواده وی، خودداری به عمل آمده است.

علیرغم پیگیری بستگان این مرحوم، حراست شهرداری نجف‌آباد از تحویل جسد به خانواده خودداری نموده‌ و تحویل جسد را تنها در صورت دفن آن در قبرستان سگزی اصفهان ممکن دانسته‌ است. همچنین مسئولین حراست شهرداری نجف‌آباد اظهار نموده‌اند در صورت عدم موافقت خانواده خود به دفن جسد در قبرستان مذکور اقدام خواهند نمود.

لازم به ذکر است در نیمه دوم شهریورماه قبرستان بهاییان منطقه ویلاشهر و نجف‌آباد از شهرهای استان اصفهان برای هجدمین‌بار تخریب شد و از آن تاریخ وزارت اطلاعات اجازه دفن هیچ شهروندی را در آن نداده است. همچنین در تاریخ 5 مهرماه 88 پس از درگذشت یکی از دیگر بهاییان منطقه و عدم تحویل جسد وی به بستگان، مامورین شهرداری به بیمارستان شهید منتظری نجف آباد مراجعه نموده و پس از تحویل گرفتن جسد از سردخانه بیمارستان، بدون اطلاع منسوبین متوفی وانجام هرگونه مراسم خاکسپاری، به طور مخفیانه جسد را به اصفهان برده و در قبرستان بهائیان این شهر دفن نمودند.

گفتنی است بنابر اعتقادات بهائیان فاصله محل دفن اجساد از محل فوت محدود به ضوابطی است، بنابراین آنان نمی‌توانند جسد متوفی را در شهرهای دور به خاک بسپرند. بر اساس ماده‌ی 18 اعلامیه جهانی حقوق بشر " هرکس حق دارد از آزادی انديشه، وجدان و مذهب بهره‌مند گردد. اين حق شامل آزادی تغيير مذهب يا باور و نيز آزادی اظهار مذهب يا باور به شکل آموزش، عمل به شعائر، نيايش و بجای آوردن آيين‌ها چه به تنهايی و
چه به‌صورت جمعی نيز می‌گردد." علیرغم پذیرش مواد اعلامیه جهانی حقوق بشر از سوی حکومت ایران، بهاییان طی سی‌سال گذشته حتی از حقوق اولیه‌ی خود نظیر برخورداری از حیثیت و امنیت شخصی نیز محروم بوده‌اند و قبرستان‌های آنان در شهرهای مختلف بارها مورد تعرض قرار گرفته است و اکنون از دفن اجساد مطابق با اعتقادات دینی‌شان جلوگیری به عمل می‌آید

HOME