‎خواست احقاق حق تحصیل کودکان مهاجر در کشور

دوشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۴-2015-09-07-IranSOS- رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران گفت که تنها ۳۴۰ هزار نفر از یک و نیم میلیون پناهنده غیر رسمی افغانستانی مشغول به تحصیلند و جمعیت قابل توجهی نیز به واسطه عدم اجرای صحیح سیاست‌های اجرایی از تحصیل محروم مانده‌اند.

به گزارش هرانا به نقل ازشهر نوشت، معصومه آباد با بیان اینکه سال‌هاست که کارگران افغانستانی برای امرار معاش در سرزمین امن و مهاجرپذیر همسایه، دستان خود را با خاک پینه می‌بندند، اظهار کرد: “این در حالی است که دست کودکانشان در مواجهه با دست‌اندازهای آموزشی همچنان از تحصیل کوتاه مانده است و گویی هرچه بیشتر تلاش می‌کنند نا امید تر می‌شوند”.
‎وی با اشاره به گفته های رهبر ایران برای الزام ثبت‌نام همه دانش آموزان افغانستانی، تصریح کرد: “با انتشار این پیام درِ مدارس به روی کودکان باز مانده از تحصیل، فارغ از آنکه قانونی یا غیرقانونی در این کشور زندگی می‌کنند، گشوده شد”.
‎رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران با اظهار تاسف از اینکه عده‌ای ضمن تفسیر به رأی، گفته های رهبر را فقط به تسهیلات مربوط به عدم نیاز به برگه هویتی محدود کردند، اذعان داشت: “آنها انگشت خود را این بار به سوی دریافت شهریه‌های بالا و تعیین محدودیت زمانی ۵ روزه‌ای برای ثبت‌نام نشانه گرفتند، غافل از آنکه اکنون زمان احقاق‌ حقِ همین کودکان مشتاقی است که با چشمانی پر امید به انتظار زنگ مدرسه نشسته‌اند”.
‎آباد با تاکید بر گزارش وزارت امور خارجه، که قریب به یک و نیم میلیون پناهنده غیر رسمی افغانستانی در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: “فقط ۳۴۰ هزار نفر از یک و نیم میلیون پناهنده غیر رسمی افغان مشغول به تحصیلند و جمعیت قابل توجهی نیز به واسطه عدم اجرای صحیح سیاست‌های اجرایی از تحصیل محروم ماندند”.
‎وی ادامه داد: “این در حالی است که عموما مهاجران افغانستانی شیعه‌ای هستند که ایران را محل امن خود برای زندگی انتخاب کرده‌اند، به ویژه آنکه ما به عنوان یکی از اعضای متعهد در کنوانسیون حقوق کودک، ملزم هستیم تا حقوق آنان را همچون فرزندان خود‌ به‌ رسمیت‌ شناخته و می‌بایست اقدامات لازم را برای‌ دستیابی‌ به‌ این‌ مهم با ایجاد فرصت‌های‌ برابر نظیر اجباری و رایگان‌ کردن‌ تحصیل‌ ابتدائی‌ برای‌ تمامی اقشار جامعه با هر ملیت، قومیت و مذهبی بکار گیریم”.
‎به گفته رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران، بی‌‌سوادی با ارتکاب جرم رابطه مستقیم دارد، به طوری که سال گذشته به گزارش سازمان نهضت سوادآموزی کشور۸۰ درصد جرایم استان تهران توسط افراد زیر ۳۰ سالی انجام گرفته که ۶۰ درصد آنها بی‌سواد بوده‌اند، همین امر گواه از اهمیت بارز سوادآموزی به عنوان اهرمی بازدارنده از ارتکاب به جرم و جنایت است. طبیعتا ورود کودکان افغانستانی نیز به مدرسه که بیشتر در حومه شهر و نقاط آسیب‌‌پذیر زندگی می‌کنند، به نوبه خود می‌تواند تاثیر بسزایی در جلوگیری از ورود آنها به ورطه مخاطرات اجتماعی داشته باشد.
‎آباد افزود: “تا کنون وزارت آموزش‌و‌پرورش مشکل اصلی را محدودیت‌های بودجه‌ای و قانونی بر شمرده است در‌ حالیکه می‌توان بخشی از هزینه‌های تحصیل آنها را از محل درآمد مربوط به عوارض اتباع خارجی تامین کرد. همانطور که در شورای سوم نیز مصوبه ارزشمندی برای الزام کارگران شهرداری به سوادآموزی تصویب و خود شهرداری هزینه‌های مربوط به تحصیل آنها را متقبل شد”.
‎وی در پایان خاطرنشان کرد: “زمان به سرعت پیش می‌رود و درنگ در اتخاذ تصمیمات اجرایی، امکان ثبت نام دانش آموزان افغانستانی را برای سال تحصیلی پیش‌رو کمتر می‌کند، تنها می‌ماند یک امید خالصانه در نگاه منتظر کودکان افغانستانی که شاید دستی بتواند زنگ مدرسه را در روز اول مهرماه برایشان به صدا درآورد”.

بازگشت به بالا