‎در اعتراض به تعویق۱۶ ماه حقوق: ‎کارگران کاشی گیلانا مقابل فرمانداری رودبار تجمع كردند

سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳-2014-09-16-IranSOS- کارگران کارخانه کاشی «گیلانا» در اعتراض به عدم پرداخت ۱۶ ماه از دستمزد خود مقابل فرمانداری شهرستان رودبار تجمع کردند. یکی از کارگران کارخانه کاشی گیلانا که در تجمع امروز حضور داشت با اعلام این خبر به ایلنا گفت: صبح امروز سه شنبه (۲۵ شهریور ماه) بیش از ۱۶۰ کارگر این کارخانه در اعتراض به پرداخت نشدن بیش از ۱۶ ماه دستمزد و همچنین تحقق نیافتن وعده مسئولان برای برطرف کردن مشکلات صنفی آنها در مقابل فرمانداری رودبار تجمع کردند.

این کارگر افزود: کارخانه کاشی گیلانا که در شهر منجیل واقع است سابقه طولانی در تولید کاشی دارد اما از چند سال پیش به دلیل مشکلات مدیریتی این کارخانه برای پرداخت مطالبات کارگران و سایر هزینه‌های تولید با مشکلاتی مواجه شده است.
‎وی گفت: از آذر ماه سال ۹۲ که فعالیت تولیدی در کارخانه کاشی گیلانا متوقف شد، کارگران صرفا برای حضور و غیاب در محل کار خود حاضر می‌شدند تا اینکه این واحد از اردیبهشت ماه سال جاری به کارفرمای جدیدی واگذار شد و مجددا شروع به کار کرد.
‎این کارگر اظهار داشت: یکی از تعهدات کارفرمای جدید تقبل دیون معوقه کارگران است اما وی پولی به کارگران پرداخت نمی‌کند و آنچه نیز به کارگران پرداخت می‌شود، مبلغ علی‌الحسابی است که هر چند ماه یکبار پرداخت می‌شود.
‎به گفته وی حدود ۱۰۰ کارگر بازنشسته کاشی گیلانا نیز که از سال ۹۲ به بعد به مرور بازنشسته شده‌اند هوز نتوانسته‌اند سنوات پایان اشتغال خود را از کارفرما دریافت کنند.
‎او با بیان اینکه وضعیت مالی کارگران مناسب نیست و آنان برای تامین معاش خود ناتوان شده اند در خصوص یکی از موانع محقق شدن مطالبات کارگران گفت: کارفرمای سابق کارخانه که پرداخت نشدن بخش زیادی از مطالبات کارگران به وی مربوط می‌شود به دلیل شکایت برخی طلبکاران کارخانه از چند سال پیش مورد پیگرد قانونی قرار گرفت و هم اکنون در زندان رودبار دوره حبس خود را سپری می کند اما در مقابل کارفرمای جدید نیز حاضر نیست به تعهدات کارفرمای قبلی در برابر کارگران عمل کند.
‎وی افزود: این در حالی است که برابر ماده ۱۲ قانون کار هرگونه تغییری در مالکیت و یا مدیریت کارگاه تاثیری بر قرارداد‌های منعقد شده با کارگران ندارد و کافرمای جدید در برابر تعهداتی که بطور قانونی به کارگران داده شده است مسئول شناخته می‌شود.
‎این کارگر همچنین در زمینه معوقات بیمه‌ای کارگران گفت: حدود ۸ ماه است که بیمه کارگران کاشی گیلانا به تامین اجتماعی واریز نشده به همین دلیل دفترجه‌های بیمه‌ای کارگران فاقد اعتبار است.
‎این کارگر که به نمایندگی از سایر کارگران سخن می‌گفت در خصوص سایر بدهی‌های کارخانه کاشی گیلانا اظهار داشت: این واحد علاوه بر بدهی حدود ۴ میلیاردی به تامین اجتماعی بابت وام‌های بانکی نیز حدود ۱۱ میلیارد تومان بدهکار است.
‎این کارگر معترض همچنین در خصوص وضعیت فعلی حقوقشان با کارفرمای جدید گفت: حدود ۵ ماه است که فعالیت کارخانه کاشی گیلانا با کارفرمای جدید از سر گرفته شده است که در طول این ۵ ماه کارفرما حقوق کارگران را به صورت علی‌الحساب ماهی ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان واریز کرده است.
‎او در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: کارگران کاشی گیلانا در واکنش به پرداخت نشدن معوقات حقوقیشان تا به حال بار‌ها در مقابل نهادهای مختلف دولتی در شهرستان و استان تجمع کرده‌اند و مذاکراتی را با برخی مسئولان مطرح کرده‌اند اما وعده‌های مسئولان تا به امروز نتیجه‌ای برای کارگران در بر نداشته است.

مطالب مرتبط

تعداد بازدید مطالب
10165019

مسیر یاب

محل قرارگیری: صفحه اصلیکارگران‎در اعتراض به تعویق۱۶ ماه حقوق: ‎کارگران کاشی گیلانا مقابل فرمانداری رودبار تجمع كردند

بازگشت به بالا