‎جلسه محرمانه‌ای که زنجانی را گرفتار کرد

شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۲ - IranSOS - معدود مسئولانی که به رغم مفاسد زیاد بابک زنجانی از او به عنوان «دور زننده تحریم‌ها» به نیکی یاد می‌کردند، پس از جلسه‌ای که در چند دقیقه مشت بابک زنجانی برای همه باز شد، از حمایت از وی عقب‌نشینی کردند. به گزارش ایسنا، انتخاب با این مقدمه به نقل از یک منبع مطلع گزارش داد: حدود یک ماه قبل پس از طرح ادعاهایی درباره واریز دو و نیم میلیارد یورو از سوی بابک زنجانی به حساب بانک مرکزی تاجیکستان که بانک ملی این کشور نامیده می‌شود، از طرف بانک مرکزی، مهدی گودرزی معاون بین‌الملل این بانک به همراه معاونین یکی از بانک‌های خصوصی به تاجیکستان سفر کرد.

در سفر نخست هیئت ایرانی، این هیئت با معاون بانک ملی تاجیکستان دیدار کرد و مقامات تاجیکی به بهانه حفظ اسرار مشتری از اعلام نظر صریح درباره موجود بودن یا نبودن این پول خودداری کردند اما به صورت غیررسمی وجود این پول را تایید و اظهار کردند که موضوع را به بانک «کنت گروپ» تاجیکستان که متعلق به بابک زنجانی و مدعی واریزی این پول است، اطلاع می‌دهند.
‎با در اختیار قرار دادن رونوشت این نامه که به طور تلویحی واریز پول را تایید می‌کرد، هیات ایرانی بازمی‌گردد و پس از چند روز با پیام رسمی رئیس کل بانک مرکزی ایران برای واریز پول به حساب بانک مرکزی ایران، هیات ایرانی به تاجیکستان بازمی‌گردد.
‎با وجود هماهنگی به عمل آمده برای دیدار هیات ایرانی با رئیس کل بانک مرکزی تاجیکستان، تنها چند دقیقه قبل از دیدار، دفتر رئیس کل بانک مرکزی تاجیکستان تلاش می‌کند که جلسه را لغو کند اما با پافشاری هیات ایرانی مبنی بر هماهنگی به عمل آمده، هیات چهارنفره ایرانی که شامل معاون بانک مرکزی، معاون یک بانک خصوصی ایرانی، مدیربانک ایرانی تاجیکستان و نماینده سفارت ایران در تاجیکستان در جلسه نهایی با هیات سه‌نفره تاجیکی که شامل رئیس بانک مرکزی تاجیکستان، معاون وی و مسئول امور پولشویی این بانک است، ملاقات می‌کند.
‎در جلسه مذکور به محض تسلیم پیام رئیس کل بانک مرکزی ایران مبنی بر درخواست واریز دو و نیم میلیارد یورو به حساب بانک مرکزی ایران، رئیس کل بانک مرکزی از وجود چنین مبلغی در تاجیکستان ابراز بی‌اطلاعی کرده و تاکید می‌کند در صورت واریز چنین مبلغ هنگفتی، حتما باید حواله به امضای شخص خود او باشد و در نهایت اظهار می‌کند که پول مورد نظر هیچگاه به تاجیکستان نیامده است.
‎هیات ایرانی که بر خلاف اظهارات دو پهلوی جلسه قبلی مقامات تاجیکی به بی‌اساس بودن اصل موضوع پی می‌برد، نامه قبلی را به رویت رئیس بانک ملی تاجیکستان می‌رساند و وی اظهار می‌کند به همین دلیل که امضای وی در ذیل نامه نیست، این نامه بی‌اعتبار است.
‎رئیس هیات ایرانی بار دیگر با صراحت و طی سه سوال مجزا از سه عضو طرف تاجیکی این پرسش را مطرح می‌کند: «آیا شما تایید می‌کنید چنین پولی در بانک ملی تاجیکستان وجود ندارد؟» که هر سه نفر به صورت جداگانه این موضوع را تایید می‌کنند.
‎در نهایت هیات ایرانی به سرعت به جلسه خاتمه داده و معاون بانک مرکزی بلافاصه و قبل از رسیدن به درب خروجی ساختمان موضوع جعلی بودن ادعای واریز پول در تاجیکستان را به اطلاع رئیس کل بانک مرکزی می‌رساند.

مطالب مرتبط

تعداد بازدید مطالب
10450660

مسیر یاب

محل قرارگیری: صفحه اصلیاخبار‎جلسه محرمانه‌ای که زنجانی را گرفتار کرد

آرشیو

بازگشت به بالا