‎نگرانی شدید از وضعیت سلامتی مدافع حقوق بشر حسین رونقی ملکی

پاریس ـ ژنو، ۱ شهریور‪ ‬۱۳۹۲ (۲۳ آگوست ۲۰۱۳) ـ برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» ‪(FIDH) ‬ و «سازمان جهانی مبارزه‪ ‬با شکنجه» ‪(OMCT) ‬  است، نگرانی عمیق خود را از اعتصاب غذای وب نگار و مدافع حقوق بشر ایرانی حسین رونقی ملکی، که حالش رو به وخامت می رود، ابراز می کند.

حسین رونقی ملکی در اعتراض به مخالفت ادامه دار مسئولان با ادامه درمان پزشکی او در بیرون از زندان اوین تهران از روز ۱۸ مرداد ۱۳۹۲ دست به اعتصاب غذا زده است. مادر او خانم زلیخا موسوی نیز برای جلب توجه به وضعیت بد او در روز ۲۹ مرداد اعتصاب غذا را آغاز کرده است.
آقای رونقی ملکی از بیماریهای کلیوی، قلبی، و التهاب مثانه رنج می برد و پس از آغاز اعتصاب غذا دچار خونریزی کلیه، نوسان فشار خون و ضربان قلب شده است. او پیشتر چند بار تحت عمل جراحی کلیه قرار گرفته است زیرا کلیه های او پس از شکنجه های مکرر در دوره بازداشت شامل ۱۳ ماه حبس انفرادی صدمه دیده اند.
آقای رونقی ملکی در روز ۱ شهریور ۱۳۹۱ زمانی که در مرخصی پزشکی از زندان به سر به می برد به همراه ده ها نفر از فعالانی که برای کمک به زلزله زدگان به استان آذربایجان شرقی سفر کرده بودند دستگیر شد (نگاه کنید به پیام رسانه ای برنامه نظارت به تاریخ ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۲).
او از زمان دستگیری در تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۸۸ و محکومیت به اتهام های «عضویت در گروه اینترنتی ایران پروکسی»، «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به رهبری» و «توهین به ریاست جمهوری» حکم ۱۵ سال زندان خود را می گذراند.
برنامه نظارت با قاطعیت بی توجهی وحشتناک به وضعیت سلامتی آقای رونقی ملکی را محکوم می کند و به تاکید می خواهد او فوری از امکانات مناسب پزشکی برخوردار شود.
برنامه نظارت همچنین از دولتمردان می خواهد فوری و بدون قید و شرط آقای رونقی ملکی و تمام مدافعان حقوق بشر را که در ایران در حبس خودسرانه هستند آزاد کنند، و به اعلامیه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر، اعلامیه جهانی حقوق بشر و تمام عهدنامه های بین المللی حقوق بشر که ایران تصویب کرده، پایبند باشند.
تماس برای اطلاعات بیشتر
·   FIDH: Audrey Couprie/Arthur Manet: + 33 1 43 55 25 18
·   OMCT: Delphine Reculeau : + 41 22 809 49 39
ترجمه و پخش: جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر):
‏‪این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید‬
فیس بوک‪
http://www.facebook.com/lddhi.fidh‬
‏‪Twitter: @fidh_fa‬
——————————————-
‎جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران
LDDHI
‎عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
‎فیس بوک
http://www.facebook.com/lddhi.fidh
E-mail: lddhi(at)fidh.org
‎یا lddhi.fidh(at)gmail.com
Twitter: @fidh_fa
‎ صفحه ایرانِ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
FIDH Iran Page: http://www.fidh.org/-Iran,228


مطالب مرتبط

تعداد بازدید مطالب
10478277

مسیر یاب

محل قرارگیری: صفحه اصلیاخبار‎نگرانی شدید از وضعیت سلامتی مدافع حقوق بشر حسین رونقی ملکی

آرشیو

بازگشت به بالا